Hüdroisolatsioonmaterjalid on üldiselt tundlikud mehhaaniliste vigastuste suhtes. Seega tuleb neid kaitsta.

Ladustamine ja transport.

Bituumenit turustatakse suurtarbija puhul vedelas olekus ja seda transporditakse tsisternides. Bituumenit hoitakse basseinides, mis peavad olema varustatud kuumutusseadmega. Väiketarbijate jaoks on turul tahkemad bituumenid paberpakendis, vedelamad aga tünnides. Ehitusplatsil tuleb bituumenmaterjale ladustada kaitstuna sademete ja otsese päikesekiirguse eest.

Rullmaterjale tuleb transportida ja ladustada püstises asendis ja samuti tuleb ehitusplatsil ladustades jälgida, et materjalile ei langeks peale otsene päikesevalgus ja et materjal oleks sademete eest kaitstud. Rõhtasendis transporditud või ladustatud rullmaterjalid võivad deformeeruda ja kokku kleepuda.

Iseliimuvad bituumenrullmaterjalidel vajavad ka transportimisel ja ladustamise kaitset ja see on lahendatud juba tehases. Iseliimuv mastiks on juba tehases peale kantud ja sellel on kaitseks peal kaitsekile, mille eemaldamisel materjal liimub külmalt.

Pinnases olevad hüdroisolatsioonid

Pinnasega kontaktis olevaid ehituskonstruktsioone on vaja kaitsta, sest pinnas või hüdroisolatsiooni lõhkuda. Hüdroisolatsiooni kaitseks on võimalik kasutada vundamendikatteid ja drenaažimatte (näiteks Iso-Drain, Plasto-Fol), need kaitsevad maa-alustele ehitistele paigaldatud hüdroisolatsioonimembraani mehaaniliste vigastuste eest, mis võivad tekkida pinnase tagasitäitel. Mattide kasutamisel on ka teine eelis ja see on, et matid on mügarstruktuuriga ja see struktuur moodustab konstruktsiooni ja vundamendikatte vahele õhuvahe. Õhuvahe tagab tekkiva kondentsvee ärajuhitmise ja mingil määral ka ventilatsiooni. Kusjuures matt paigaldatakse mügarliku osaga konstruktsiooni poole.


Plasto-fol

Allikas: www.langeproon.ee


Paigalduseks on saadaval montaažinaelad ja tüüblid koos seibidega. 

Allikas: www.langeproon.ee


Servadesse tuleb paigaldada servaprofiil, et takistada pinnase sattumist õhuvahedesse.

Allikas: www.langeproon.ee

Kuivamisaeg

Samuti peab hüdrioisolatsiooni kaitsma mõnda aega peale mastiksi pealekandmist, sest see vajab kuivamisaega. Just hüdroisoleeritud pinnad peab ajutiselt kaitsma ja neil aladel ei ole lubatud liikuda või kui see on möödapääsmatu, siis tuleb rajada selleks ettenähtud teed. Kuivamisajad on kõikide materjalide tootejuhistes täpselt olemas ja sellest tuleb kinni hoida, et tulemus oleks maksimaalselt hea. Võimalused selleks peavad olema ehitusettevõtja poolt tagatud ja tööd peavad olema niimoodi organiseeritud, et materjalidel oleks vajalik kuivamisaeg olemas.


  • „Ehitusmaterjalid“ H. Pärnamägi Tallinna Tehnikakõrgkooli ehitusteaduskonna õppematerjal
  • www.langeproon.ee
Kas meeldib see, mida näed? Loo oma veebileht Vooga ja naudi 30 päevast tasuta prooviperioodi.
Alusta tasuta